Jak i kiedy rozmawiać z dziećmi o seksie? Co powiedzieć kiedy pytają: „Skąd się biorą dzieci”?

Rodzice często zastanawiają się jak rozmawiać ze swoimi dziećmi o seksie? Co więcej nie tylko rozmyślają o tym w jaki sposób to robić, ale przede wszystkim kiedy? Czasem zdarza się tak, że jak już podejmują temat, to jest za późno, bo dziecko mówi: „Mamo, ale ja to wszystko już wiem…”. Dlaczego wytłumaczenie dziecku skąd się biorą dzieci jest dla dorosłych trudniejsze niż, np. rozmowy o wojnach, wszechświecie, kosmosie czy przyrodzie? 

Najlepiej myśleć o seksie jak o normalnym, nie wywołującym skrępowania temacie, o którym tak naprawdę, My Rodzice, możemy mówić kompetentnie. W końcu jest to dziedzina, w której rzeczywiście mamy szansę znać odpowiedź na każde zadane przez dziecko pytanie:). Postarajcie się zaufać sobie i uwierzyć we własne siły.

Kierujcie się konkretnymi pytaniami dziecka. Tak jest najbezpieczniej. Jeżeli będziecie jedynie odpowiadać na zadawane przez dziecko pytania, unikniecie zbyt wczesnego wprowadzania dziecka w niektóre, jeszcze zbyt trudne dla niego tematy. Pierwsze pytania dziecka dotyczące różnic pomiędzy dziewczynkami i chłopcami, tego skąd się biorą dzieci, itd. to też pierwszy moment, kiedy zaczynają się Wasze rozmowy o seksie. I od tego jak zareagujecie w tej chwili zależy to czy dziecko do Was wróci czy Wam zaufa… Często jest tak, że jeśli wtedy powiemy dziecku: „Jesteś za mały na takie tematy”, albo „Nie interesuj się tym”, to jest prawie pewne, że dziecko już do nas nie wróci i poszuka odpowiedzi wśród kolegów lub w internecie. Dlatego jeśli pyta – odpowiadajmy, w sposób odpowiedni do wieku dziecka. To pytania dziecka mogą być dla Was wskazówką, jak dużo jest ono na danym etapie rozwojowym wysłuchać.

Nie doszukuj się w pytaniach dziecka zbyt wiele. Odpowiadaj prosto i na temat, bez zbędnych szczegółów.

I spodziewaj się tego, że dziecko wróci do Ciebie z nowymi pytaniami:), albo znowu z tymi samymi, ale będzie chciało znać więcej szczegółów. A Ty w miarę jego dorastania, możesz rozszerzać swoje odpowiedzi.

Jeśli jesteś rodzicem , któremu trudno przebrnąć przez ten temat i z jakiegoś powodu nie potrafisz z nim o tym porozmawiać, zawsze możesz podsunąć mu odpowiednią dla jego wieku książkę edukacyjną.

Niektórzy rodzice pytają, co zrobić kiedy dziecko nie pyta o sprawy seksu. Zastanówcie się wtedy, dlaczego tak się dzieje. Może dziecko już z jakiegoś źródła dowiedziało się wszystkiego co je ciekawiło. Dobrze jest wtedy sprawdzić „jakość” tej wiedzy. Niektóre dzieci utrwalają fałszywe wyobrażenia o sprawach seksu, tylko dlatego, że opierają się na źródłach źle poinformowanych. A jeśli okaże się, że dziecko nie posiadło jeszcze stosownej wiedzy na ten temat, możecie wtedy powiedzieć mu to, co waszym zdaniem powinno wiedzieć.

Poniżej znajduje się tabela, w której znajdziecie informacje dotyczące tego, jak przebiega rozwój dziecka jeśli chodzi o zainteresowanie tematem seksu i tego skąd się biorą dzieci.

Zachowania Waszych dzieci mogą nieznacznie różnić się od danych zawartych w tabeli, ale dzięki powyższemu schematowi będziecie mieć ogólne wyobrażenie o tym, co i w jakim wieku zaczyna interesować dzieci oraz co i w jakim wieku są w stanie pojąć.

A jakie są Wasze doświadczenia z rozmów z dziećmi na temat seksu? Były jakieś pytania, które Was zaskoczyły?

Opracowanie tabeli w oparciu o:

1. Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat, Frances L.Ilg, Luise Bates Ames, Sidney M. Baker, wyd. GWP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *